انعقاد تفاهم‌نامه‌ی همكاري مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و اداره‌ی کل تعاون

10 / 10
از 1 کاربر

انعقاد تفاهم‌نامه‌ی همكاري مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و اداره‌ی کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در زمینه‌ی ارتقای ایمنی کارگاه‌های ساختمانی شهر تهران

 با پیگیری‌های مهندس حیدریون معاون خدمات مهندسی سازمان و  رایزنی‌های کارشناسان این معاونت و مشاور ایمنی سازمان با دستگاه‌های ذی‌ربط، در راستاي ارتقای سطح ايمني، تقويت ضمانت‌هاي اجرايي پياده سازي مقررات ايمني و گسترش اقدامات پيشگيرانه به منظور جلوگيري از بروز حوادث ناشي از كار در كارگاه‌هاي ساختماني شهر تهران، طی مراسمی در روز شنبه 4 بهمن ماه 1393، با حضور معاونان و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  و سازمان نظام مهندسی  ساختمان استان تهران، تفاهم نامه‌ی  همکاری مابين آقاي مهندس احمد لطفي نژاد، مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان تهران و آقاي دكتر سعيد غفراني رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران امضا و مبادله شد.

در این جلسه که با حضور دکتر سعید غفرانی ریيس سازمان و مهندس رضا حیدریون  معاون خدمات مهندسی و آقایان مهندس حسن هفده تن معاون وزیر کار،  مهندس اصابتی  رئیس بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مهندس مصریان رئیس  مرکز تعلیمات و تحقیقات حفاظت فنی و جمعی از مدیران ارشد وزارت کار، با حضور خبرنگاران رسانه‌ها و  بازرسان ایمنی سازمان در سالن جدید کنفرانس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد، دکتر غفرانی با اشاره به اینکه با منسجم کردن همکاری بین نظام مهندسی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌توانیم تلفات ناشی از رعایت نکردن ایمنی را به حداقل برسانیم افزود: این همکاری در افزایش ایمنی ساختمان بسیار اثرگذار است و عوارض ناشی از حوادث ساختمانی را به حداقل می‌رساند. وی در ادامه افزود: در صورتی که در منسجم کردن این همکاری دقت کنیم می‌توانیم درصد بالایی از حوادث را کاهش دهیم و برابر با استانداردهای جهانی شویم.

ایشان به نقش فرهنگ سازی اشاره نمود و افزود: آموزش و اطلاع‌رسانی می‌تواند در افزایش ارتباط و همکاری ما با سازمان‌های مسئول مؤثر باشد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تصریح کرد: ما باید به مرحله‌ای برسیم که مردم این اقدامات را باور کنند متأسفانه در بسیاری از موارد عدم اعتماد مردم زمینه‌ساز افزایش تلفات در بخش‌های ساختمانی شده است و ما باید در این بخش باور مردم را افزایش دهیم.

در ادامه‌ی جلسه دکتر غفرانی طی سخنانی خاطرنشان کرد: در زمینه‌ی تدوین استاندارد‌های تجهیزات ایمنی مورد نیاز کارگاه‌های ساختمانی تعاملات لازم با موسسه‌ی استاندارد و تحقیقات صنعتی برقرار کرده‌ایم که خوشبختانه توافقات اولیه برای تدوین استانداردهای ملی به ویژه در زمینه‌ی داربست‌های نوین و تجهیزات دسترسی و کار در ارتفاع و سایر تجهیزات نوین حفاظتی به عمل آمده است.
 

اتصال سامانه‌ی الکترونیکی اداره‌ی کار استان تهران به کارتابل مهندسین ناظر و اخذ صلاحیت ایمنی در دستور کار معاونت خدمات مهندسی

مهندس حیدریون طی سخنانی در زمینه‌ی ضرورت اتصال سامانه‌های الکترونیکی سازمان و اداره‌ی کار خاطر نشان کرد: بدلیل عدم آشنایی ناظران با روند گزارش نویسی در حوزه‌ی ایمنی، متاسفانه شاهد آن هستیم که در سالیان گذشته برغم اعلام گزارش‌های تخلف به شهرداری توسط ناظران و عدم اطلاع مهندسین از نحوه‌ی اعلام گزارش نقض ایمنی به بازرسی کار ، گرفتاری های متعددی بدلیل بروز حوادث ناشی از کار برای مهندسان در محاکم دادگستری ایجاد شده است. لذا برای رفع این مشکل با پیگیری‌های این معاونت، در تفاهم‌نامه مقرر شد تا با برقراری ارتباط الکترونیکی با سامانه‌ی اداره‌ی کار استان تهران، جهت انعکاس گزارش‌های مهندسین ناظر و اعلام به موقع خطرات و نقض مقررات ایمنی به بازرسی کار، شاهد برخورد جدی با متخلفان ایمنی و حمایت بازرسی کار وزارت کار در این زمینه باشیم و بتوانیم از تضییع حقوق مهندسان ناظری که وظایف خود را در زمینه‌ی ایمنی به درستی رعایت نموده‌اند جلوگیری نماییم. مهندس حیدریون افزود: از طرفی  با الزامی شدن حضور مجریان ذی‌صلاح در پروژه‌ها و با توجه به آنکه مبحث 12، مجری را مسئول ایمنی کارگاه می‌داند ضرورت دارد تا مجریان دوره‌های آموزشی لازم در زمینه‌ی  ایمنی را طی کنند تا دچار مشکل نشوند. همچنین با همکاری وزارت کار  اخذ صلاحیت ایمنی برای مهندسین و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی در زمینه‌ی ایمنی در دستور کار معاونت خدمات مهندسی سازمان قرار دارد.

در ادامه‌ی جلسه مهندس رضا حیدریون با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی از دی ماه 91 بازرسی از گودبرداری‌ها را آغاز و تاکنون بیش از 17000 پروژه بازرسی شده که در اثر آن  تلفات ناشی از  گودبرداری که رشد صعودی را طی می‌کردند، کاهش 50 درصدی را به دنبال داشته است.

حیدریون در ادامه توضیح داد: متأسفانه 70 درصد از جرثقیل‌هایی که در بخش ساخت و ساز استفاده می‌شوند عمر مفید خود را گذرانده‌اند و بسیاری از آن ها به عنوان آهن آلات ضایعاتی‌ از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس  به داخل کشور حمل می‌شوند و  با سرهم بندی در داخل به عنوان جرثقیل برجی مورد استفاده قرار می ‌گیرند و نظارت دقیقی نیز در این زمینه وجود ندارد و متاسفانه این موضوع یکی از عوامل جدی حادثه ساز در سطح شهر تهران است.

مهندس حیدریون در زمینه‌ی نحوه‌ی اجرایی سازی تفاهم‌نامه افزود: در حال حاضر به صورت پایلوت این همکاری در ساختمان‌های بالای 2 هزار متر انجام می‌شود و در صورت موفق شدن این همکاری در فازهای بعدی در ساختمان‌های زیر 2 هزار متر نیز اجرایی می‌شود.

در ادامه‌ی اين جلسه همچنين غفرانی رييس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: در طرح اولیه 5 میلیون مترمربع از ساخت‌وسازها کنترل می‌شود که این موضوع شامل 20 تا 25 درصد از ساختمان‌های  تهران می‌شود. غفرانی توضیح داد: ما تاکنون همکاری با وزارت تعاون را تجربه نکرده‌ایم و امیدواریم این تفاهم‌نامه و همکاری در کاهش حوادث  موثر باشد.

در ادامه این برنامه مهندس لطفی‌نژاد مدیرکل وزارت کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد از حوادث ناشی از کار را ساخت و سازهای ساختمانی تشکیل می‌دهد گفت: آنچه که ما به دنبال آن هستیم آن است که از ظرفیت‌‌های کار غیردولتی و تخصصی بهره‌مند شویم و کمک نماییم که کارهایی که انجام می‌شود به بخش‌های تخصصی و خصوصی واگذار شود. لذا تلاش‌های بسیار و تحقیقات گسترده‌ای انجام شد و نهایتا این مطالعات منجر به این شد که یک تفاهم‌نامه‌ی 10 ماده‌ای و 2 تبصره‌ای طی سه سال میان سازمان نظام مهندسی و وزارت کار و رفاه اجتماعی منعقد شود.

در ادامه هفده تن، معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه امیدواریم در سال آینده نرخ حوادث منجر به فوت و نقص عضو را کاهش دهیم گفت: امیدواریم با همکاری و منسجم شدن بتوانیم ایران را برابر با استانداردهای کشورهای پیشرفته کنیم. وی در ادامه افزود: رویکردمان در بحث بازرسی کار باید براساس تعامل همه ‌جانبه باشد و تمامی دستگاه‌های مستقل باید در این بخش همکاری نمایند.

از مهمترین رئوس تفاهم نامه منعقد شده با اداره‌ی کار استان تهران می‌توان به بازرسی‌های مشترک(همراهی بازرسان کار با بازرسان ایمنی سازمان) از وضعیت ایمنی کارگاه‌های مشمول ماده‌ی 33 در فاز اول در فازهای بعدی در سطح سایر کارگاه‌ها، بازرسي و ساماندهي به وضعيت ايمني عملكرد تاوركرين‌ها(جرثقيل‌هاي برجي)، ایجاد سامانه الکترونیکی جهت تبادل گزارش های مهندسین ناظر در زمینه نقض مقررات ایمنی به اداره بازرسی کار تهران، برگزاری جلسات و سمينارهاي آموزشي ويژه‌ی مهندسان ناظر در زمينه‌ی آشنايي با ضوابط و فرايندهاي بازرسي كار توسط اداره کار، ایجاد بسترهای توسعه‌ی كمي و كيفي و گسترش دامنه‌ی آموزش ايمني به كارگران و پيمانكاران مربوط توسط اداره‌ی کار، برنامه‌ریزی مشترک در زمینه‌ی فرهنگ‌سازي عمومي جهت ارتقای سطح ايمني در كارگاه‌هاي ساختماني و ... اشاره نمود.

جلسه با برگزاری نشست پرسش و پاسخ خبرنگاران رسانه‌های مختلف با مسئولان حاضر در جلسه و بازرسی مشترک از تعدادی از کارگاه‌های ساختمانی شهر تهران پایان یافت.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :