عایق های حرارتی

10 / 10
از 1 کاربر

امروزه در ساختمان سازی نوین برای مقاوم سازی ساختمان ها و افزایش بازده انرژی روش های نوینی به کار میرود. در کشورهای اروپایی مواد عایق جدیدی را ساخته اند تا بوسیله آن بتوان بازده انرژی در ساختمان های قدیمی را در هر دو جبهه ساختمان یعنی هم در جدار میانی دیوارها و هم جدار داخلی افزایش داد. این مواد عایق به طور عمده از سه لایه از الیاف پلی استر ساخته شده اند. به نظر می رسد که بهترین عایق حرارتی به شمار رود.

محققان این مواد را در یک ساختمان قدیمی متعلق به دانشگاه پلی تکنیک میلان در ایتالیا مورد آزمایش قرار داده اند. دیوارهای داخلی یکی از اتاق ها با حسگرهایی پوشانده شده و با سه نمونه از مواد عایق مقاوم سازی شده اند. حسگرها دما، رطوبت و جریان گرما را در سه محل مختلف ساختمان اندازه گیری می کنند. بیرون از ساختمان که حسگرهایی در جدار خارجی دیوارها نصب شده، در جدار میانی دیوارها و سرانجام در بخش داخلی دیوارها. سنسورهای جدار خارجی ساختمان همچنین میزان تابش نور و سرعت باد را نیز اندازه می گیرند. به این ترتیب میتوان فهمید که چه مقدار گرمای ساختمان با وجود هر یک از مواد مختلف بکار رفته در ساختمان ها، هدر می رود. همه این اطلاعات به طراحی یک مدل ریاضی انجامیده که به ما کمک می کند بفهمیم چطور مواد مختلف در شرایط مختلف آب و هوایی واکنش نشان می دهند.

 

بطور کلی مزایای عایق های فومی یا الاستومریک نسبت به عایق های پشم شیشه و پشم سنگ عبارتند از :
1- عایق های فوم نسبت به عایق های پشم شیشه و پشم سنگ ضریب انتقال حرارت کمتر و مقاومت حرارتی بالاتری دارند.
2- عایق های فومی هیچگونه ضرری برای انسان ندارند و ذرات معلق در هوا پخش نمی کنند، ولی عایق های پشم شیشه و پشم سنگ مضر بوده و دارای قابلیت پخش ذرات معلق در هوا می باشند.
3-عایق های فومی بر خلاف عایق های حرارتی پشم سنگ و پشم شیشه ضد آب بوده و در محیط های مرطوب و باز ساختمان نیز قابل استفاده می باشد.
4- بعلت فشردگی و تراکم و توع استایل عایق های فومی و همچنین مقاومت در شرایط آب و هوائی مختلف عمر مفید بیشتری نسبت به عایق های پشم شیشه و پشم سنگ دارند.
5- عایق های فومی بعلت خاصیت شیمیائی خنثی (PH=7) در فلزات خوردگی ایجاد نمی کنند ولی در عایق های دیگر خوردگی وجود دارد. 
6- عایق های فومی ، پشم سنگ ، پشم شیشه همگی از نوع عایق های حرارتی و برودتی غیر قابل اشتعال می باشند ولی عایق های پولی یورتان (بصورت پاششی، تزریقی، ریزشی و به رنگ زرد ) اشتعال زا و سمی می باشند .

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :