استفاده از خاکستر پوسته برنج به جای بتن

10 / 10
از 1 کاربر

استفاده از خاکستر پوسته برنج به جای بتن

از جمله مواردی که در شرکت های ساختمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است فرایند تولید بتن می باشد بنابراین همه ی مراحل تولید بتن اعم از تولید مواد اولیه،ثانویه و ...از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و نیازمند مطالعه و دانش بیشتر در این زمینه می باشد .از بهترین کارها استفاده از جایگزین های مناسب برای سیمان مصرفی در بتن می باشد.

در بسیاری از کشور ها از مواد زائد کشاورزی در سایر مصارف مانند خوراک برای دام و یا سوخت مصرفی در کارخانه ها استفاده می شود اما در کشور های پیشرفته تر در شرکت های ساختمانی و در بخش مصالح ساختمانی روش های بهتری را پیش گرفته اند یکی از این روش ها سوزاندن مواد زائد کشاورزی مانند پوسته و ساقه برنج بجای سیمان استفاده شده در بتن و در نهایت بیشتر شدن مقدار سیمان و همچنین کاهش قیمت هاست.

آمارها نشان دهنده این است که تغییر قیمت سیمان معمولا با افزایش قیمت همراه بوده و در زمان های مختلف مشکلات زیادی را به همراه آورده است که از جمله ی آن در دسترس نبودن سیمان در مناطق دور افتاده می باشد.

عمده کاربرد علمی و مهندسی خاکستر پوسته برنج در صنعت ساخت وساز این است که، بصورت ماده پوزولانی در سیمان های ترکیبی و هیدرولیکی حداکثر تا حدود 40 درصد وزنی جایگزین سیمان می شود و با هیدراتاسیون آرام و حرارت هیدراته پایین، خصوصاً در بتن ریزی های حجیم که نیاز به کنترل درجه حرارت هیدراتاسیون می باشد، کاربرد داشته و از همه مهمتر کارایی و مقاومت بتن یا ملات سیمانی را افزایش داده و هزینه تولید واجرای بتن ریزی را کاهش می دهد. از طرف دیگر وزن مخصوص کمتر پوزولانها، در نهایت موجب افزایش حجم ماتریس سیمانی می شود. در سیمانهای پوزولانی ابتدا سیمان و پوزولان را با هم ترکیب کرده و آسیاب می کنند ولی در مورد بتنهای حاوی RHA بهتر است ابتدا خاکستر آسیاب شده و بعد با سیمان ترکیب گردد و در بتن بکار رود.

علاوه بر تولید بتن، از خاکستر پوسته برنج (RHA) در تولید آجرهای سبک و نسوز و بلوکهای بتنی نیز بهره برداری می شود. این آجرها دارای خواص ویژه بسیار ارزشمندی هستند. از جمله: - تحمل گرمای حدود 1250 درجه بدون ترک خوردگی یا حداکثر با ترک خوردگی ها بسیار ریز و مویی - مقاومت فشاری 30 کیلو گرم بر سانتی متر مربع – دوام طولانی مدت – چسبندگی کافی و موثر با ملاتهای بنایی و اندودهای گچی و سیمانی – وزن کم در حدود یک تن بر متر مکعب – رنگ خاکستری روشن. در آجرهایی که با خاک لاتریتی(Lateritic )، خاک رس و خاکستر ساخته می شوند، با افزایش مقدار خاکستر، تاب فشاری و حدود اتربرگ شامل حد حالت روانی(LL )، حد حالت خمیری(PL )، میزان آب لازم نیز افزایش می یابد ولی نشانه حالتِ خمیری(PI ) کاهش پیدا می کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :