تفاوت دوربین های آنالوگ و شبکه یا دیجیتال چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر

تفاوت دوربین های آنالوگ و شبکه یا دیجیتال چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی سیستم های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته    بوده ایم. دوربین های مداربسته در دو حالت آنالوگ و تحت شبکه (یا دیجیتال) به بازار عرضه می گردد. دوربین های آنالوگ با کیفیت هایHD  ویا زا FULL HD  ، با هزینه ای برابر با دوربین های آنالوگ قدیمی وارد بازار شدند.

به مرور زمان دوربین های تحت شبکه یا دیجیتال جایگزین دوربین های آنالوگ شدند که تفاوت های زیادی با دوربین های آنالوگ دارند. دوربین های آنالوگ ساده و ارزان هستند و این امر باعث شده که بیشتر شرکت های تصب کننده از این سیستم ها استفاده کنند. دوربین های تحت شبکه در زمینه ی تجهیزات الکترونیکی، تکنولوژی جدیدتری دارند و همچنین محدودیت کیفیت تصویر ندارند، در صورتی که دوربین های آنالوگ نمی توانند به کیفیتی بیش از  دست یابند.

از تفاوت های دورین های آنالوگ و دیجیتال، رزولوشن تصویر آنها میباشد. در جدول زیر میتوان تفاوت دوربین های آنالوگ و دیجیتال را به صورت مگاپیکسل مشاهده نمود.

روزولشن به مگا پیکسل

رزولوشن دیجیتال

کیفیت تصویر انالوگ

0.25 مگاپیکسل

510x492

480TVL

0.38 مگاپیکسل

768x494

600TVL

0.41 مگاپیکسل

811x508

650TVL

0.56 مگاپیکسل

976x582

700TVL

یکی دیگر از تفاوت های دیگر بین این دو سیستم از دوربین ها، انعطاف پذیری کلی سیستم میباشد. در پروژه های بزرگ دوربین های مداربسته، نیاز به انجام تغییرات در سیستم وجود خواهد داشت. سیستم دوربین های آنالوگ تقریبا  فاقد هر گونه انعطاف پذیری میباشد. هر تغییر کوچک در سیستم، اعم از جابجایی سیستم یا اضافه کردن دوربین، نیاز به تغییر در بستر سیستم های مدار بسته دارد که سیستم های دیجیتالی واجد این شرایط میباشند، به طوری که به با استفاده از سوئیچ ها و سیستم کابل کشی در دوربین های مداربسته تحت شبکه، انعطاف پذیری سیستم به مراتب بالا تر میرود.

استفاده ازنرم افزارهای پردازش تصاویر، از تفاوت های بارز این دو سیستم میباشد. دوربین های مداربسته تحت شبکه امکان استفاده از نرم افزار های پردازش اعم از شمارش افراد، شناسایی افراد و شناسایی اجسام مشکوک و ... را برای کاربر مهیا میکند. به طوری که سیستم های آنالوگ این قابلیت را دارا نیستند.

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :