استفاده از مصالح جدید به جای فولاد

10 / 10
از 1 کاربر

لازم به ذكر است كه خوردگی ميلگرد در بتن مسلح به فولاد به عنوان يك مسئله بسيار جدی تلقی می گردد. تاكنون بسياری از سازه‌های بتن‌آرمه در اثر تماس و مجاورت با سولفاتها، كلرورها و ساير عوامل خورنده دچار آسيب جدی گرديده‌اند، چنانچه فولاد به كار رفته در بتن تحت تنش‌های بالاتر در شرايط بارهای سرويس قرار گيرند، اين مسئله به مراتب بحرانی تر خواهد بود. يك سازه بتن‌آرمه معمولی كه به ميلگردهاي فولادی مسلح است، چنانچه در زمان طولانی در مجاورت عوامل خورنده نظير نمك‌ها، اسيدها و كلرورها قرار گيرد، قسمتی از مقاومت خود را از دست خواهد داد. به علاوه فولادی كه در داخل بتن زنگ می زند، بر بتن اطراف خود فشار آورده و باعث خرد شدن آن و ريختن پوسته بتن می گردد.

تاكنون تكنيك‌هايی جهت جلوگيری از خوردگی فولاد در بتن‌آرمه توسعه داده شده و به كار رفته است كه در اين ارتباط می توان به پوشش ميلگردها توسط اپوكسی، تزريق پليمر به سطح بتن و يا حفاظت كاتديك اشاره نمود. با اين وجود هر يك از اين روش‌ها تا حدودی و فقط در بعضی از زمينه‌ها موفق بوده‌اند. به همين جهت به منظور حذف كامل خوردگی ميلگردها، توجه محققين و متخصصين بتن‌آرمه به حذف كامل فولاد و جايگزينی آن با مواد مقاوم در مقابل خوردگی معطوف گرديده است. در همين راستا كامپوزيت‌های FRP (پلاستيك‌های مسلح به الياف) از آنجا كه به شدت در محيط‌ های نمكی و قليايی در مقابل خوردگی مقاوم هستند، موضوع تحقيقات گسترده‌ای به عنوان يك جانشين مناسب برای فولاد در بتن‌آرمه، به خصوص در سازه‌های ساحلی و دريايی گرديده‌اند.

لازم به ذكر است كه اگر چه مزيت اصلی ميلگردهای از جنس FRP مقاومت آنها در مقابل خوردگی است، با اين وجود خواص ديگر كامپوزيت‌های FRP نظير مقاومت كششی بسيار زياد (تا 7 برابر فولاد)، مدول الاستيسيته قابل قبول ، وزن كم ، مقاومت خوب در مقابل خستگی و خزش، عايق بودن در مقابل امواج مغناطيسی و چسبندگی خوب با بتن، مجموعه‌ای از خواص مطلوب را تشكيل می دهد كه به جذابيت كاربرد FRP در بتن‌آرمه افزوده‌اند. اگر چه بعضی از مشكلات نظير مشكلات مربوط به خم كردن آنها و نيز رفتار كاملاً خطي آنها تا نقطة شكست، مشكلاتی از نظر كاربرد آنها فراهم نموده‌اند كه امروزه موضوع تحقيقات گسترده‌‌ای به عنوان يك جانشين مناسب برای فولاد در بتن‌آرمه، به خصوص در سازه‌های ساحلی و دريايی گرديده‌اند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :